Crispell/Andersson/Østergaard
Marilyn Crispell (piano), Thommy Andersson (bass), Michala Østergaard-Nielsen (drums)
26. april 2024
Kristin Korb Special Trio “Sonic Bouquet"
Kristin Korb (bass, vocal), Jocelyn Gould (guitar), Kristian Leth (drums)
27. april 2024
Krusedullejazz: Koraens magiske verden (kl 14 for børn)
Sousou & Maher Cissoko
28. april 2024
Larry Goldings / Peter Bernstein / Bill Stewart(udsolgt)
Larry Goldings (organ), Peter Bernstein (guitar), Bill Stewart (drums)
2. maj 2024
3. maj 2024
Klub Monten- natklub med soul, funk og disko
DJ Stina
Larry Goldings / Peter Bernstein / Bill Stewart(få billetter)
4. maj 2024
Ingrid Jespersens Gymnasieskole: Rytmisk Linjes forårskoncert
To be announced
6. maj 2024
Lueenas feat. Rezwan Taha, Zeki Jindyl, Viktoria Søndergaard (OBS: i Rundetaarns Bibliotekssal)
Maria Jagd (vokal), Ida Duelund (bas), Taha (vokal), Viktoria Søndergaard (vibrafon), Zeki Jindyl (sax)(Kurateret af Sean-Poul de Fré Gress)
8. maj 2024
Mathias Heise Quartet
Mathias Heise (harmonica), Jacob Christoffersen (piano),Rune Fog-Nielsen (bass), Simon Albertsen (drums)
10. maj 2024
Felix Tani Quartet feat. Jeff “Tain” Watts
Thomas Franck (tenor sax), Felix Tani (piano), Daniel Franck (bass), Jeff “Tain” Watts (drums)
11. maj 2024
Krusedullejazz med Snorre Kirk "Swing, swing, swing"(kl 14 for børn)
Magnus Hjorth (piano), Anders Fjeldsted (bas), Snorre Kirk (trommer)
12. maj 2024
Musiksanseriet barselskoncert (kl 11)(få billetter)
Malene Kjærgård (vokal), Calle Brickman (klaver)
13. maj 2024
Marie Mørck - special guest Mathias Heise
Marie Mørck (vokal), Magnus Hjorth (piano), Lasse Mørck (kontrabas), Snorre Kirk (trommer), Mathias Heise (mundharmonika - special guest appearance)
15. maj 2024
Alexey León Continental Quartet
Alexey León (alto sax), Carl Winther (piano), Yasser Pino (bass), Andreas Svendsen (drums)
16. maj 2024
Malene Kjærgård Group
Malene Kjærgård (vocal), Calle Brickman (piano), Tobias Dall (bass), Snorre Kirk (drums)
17. maj 2024
Carla Cook Quartet
Carla Cook (vocals), Matyas Gayer (piano), Mark Hodgson (bass), Stephen Keogh (drums)
18. maj 2024
Carsten Dahl Golden Ratio Trio
Carsten (piano), Daniel Franck (bass), Jakob Høyer (drums)
23. maj 2024
24. maj 2024
25. maj 2024
Triatlon(kurateret af Sean-Poul de Frée Gress)
Johannes Wamberg (guitar), Jonathan Bremer (bass), Felix Ewert (drums)
28. maj 2024
Jazzkonkurrencens Finale 2024 - i samarbejde m JazzDanmark
Musvit, Udsyn og Vingborg/Valencia
29. maj 2024
Emile Parisien Quartet “Let Them Cook"
Emile Paraisen (soprano sax), Julien Touéry (piano), Ivan Gélugne (bass), Julien Loutelier (drums)
30. maj 2024
Akton og Terkel Nørgaard (kurateret af Super Bad Disco)
Lars Fiil (wurlitzer, synth), Casper Nyvang Rask (bas), Terkel Nørgaard (trommer), Jesper Akton (synth, samples)
31. maj 2024
Joel Henryson(kurateret af Super Bad Disco)
Joel Henryson (bas), Manne Skafvenstedt (keys og elektronik), Magnus Jonasson (trommer)
1. juni 2024
DJ Alex Puddu
Morten Lund & Fiends Celebrating Chick Corea
Morten Lund (trommer/kapelmester), Magnus Hjorth (piano), Morten Ramsbøl (bas), Michael Bladt (sax), Peter Dahlgren (basun)
6. juni 2024
7. juni 2024
Ben Sidran Quartet
Ben Sidran (vocals, piano), Bob Rockwel (tenor sax), Billy Peterson (bass), Leo Sidran (drums)
8. juni 2024
Mathias Heise Quadrillion
Mathias Heise (harmonica), Mads Christiansen (guitar), David Vang (bass), Aksel Stadel Borum (drums)
13. juni 2024
Musiksanseriet barselskoncert (kl 11)
17. juni 2024
MGK Sankt Annæ: Afslutningskoncert
23. juni 2024
Jan Lundgren/Ulf Wakenius Quartet “A tribute to Oscar and Duke"
Jan Lundgren (piano), Ulf Wakenius (guitar), Hans Backenroth (bass), Kristian Leth (drums)
4. juli 2024
Late Night Jamkl 23.00 - 02.30
Kapelmester: Zier Romme
5. juli 2024
6. juli 2024
Late Night Jam kl 23.00 - 02.30
JazzKamikaze
Marius Neset (saxophones), Morten Schantz (piano), Daniel Davidsen (guitar). Kristor Brødsgaard (bass), Anton Eger (drums)
7. juli 2024
Gretchen Parlato/Lionel Loueke Duo
Gretchen Parlato (vocal), Lionel Loueke (guitar)
8. juli 2024
9. juli 2024
10. juli 2024
5 x VUUST
Peter Vuust (bass), Christian Vuust (sax), Clara Vuust (vokal), Frederik Vuust (piano, vocal), Mikkel Vuust (drums)
11. juli 2024
Nils Landgren Funk Unit “30 years"
Nils Landgren (trombone & vocals), Magnum Coltrane (price bass & vocals), Andy Pfeifer (guitar & vocals), Jonas Wall (tenorsax & bg vocals), Petter Bergander (keyboards & bg vocals), Robert Ikiz (drums)
12. juli 2024
13. juli 2024
14. juli 2024
Tak for din tilmelding!